Lütfen Bekleyiniz!
Bahçede.com

Ağustos (Gölcük) Papazı Erik Fidani (Çıplak Köklü)

Meyveleri hem sert olum döneminde hem de olgun olarak degerlendirilir. Sert olum döneminde meyvesi gevrek, çok sulu ve mayhostur. Papaz erikten daha geç olarak yaz sonunda yeşil erik hasat edebilirsiniz.
%31 İNDİRİM
29 TL
19,9 TL
En geç 24 Nisan Salı günü kargoda.

Erik Ağacı Genel Özellikleri

Erik ağaçları tür ve çeşide göre genel olarak iri boylu ağaçlar oluşturur. Ancak bunun yanında küçük boylu ya da çalı şeklinde ağaçlar da vardır. Çeşitlerin bir kısmında büyüme dik iken bir kısmında yayvandır.

Erik Meyvesi Kullanım Alanları Nelerdir ?

Erik taze tüketimde yeşil renge sahip çeşitlerinden başlayarak siyah renk çeşitlerine kadar yaz sezonu boyunca tüketilir. Kompost yapımında, kuru meyve olarak da tüketilmelidir.

Erik Ağacında Döllenme Nasıl Gerçekleşir ?

Kendine verimli çeşitlerin kendi çiçek tozu ile tozlanmaları durumunda meyve tutumu oranı % 30' a kadar yükselir. Kendine kısır çeşitler ise kendi çiçek tozları ile tozlandıkları zaman meyve tutum oranı % 1.5 civarında olur. Japon erikleri arasında kendine verimli olanlar yoktur. Bunların bir kısmı kısmen kendine verimli, bir kısmı da kendine kısırdır. Kendine kısır olanların sayısı daha fazladır. Genellikle Avrupa erikleri ile Japon erikleri birbirine uyuşmazlar.

Erik Ağacı Hangi İklim Şartlarında Yetişir ?

Erikler türlere göre genel anlamda oldukça değişik iklim şartlarında yetişebilir. Erik türlerinin iklim istekleri birbirinden farklıdır. Değişik iklim koşullarına en iyi uyabilen P. Cerasifera'dır. Avrupa erikleri (P. Domestica) kışı daha soğuk geçen soğuk ılıman iklim meyvesidir. Japon erikleri (P. Salinica) soğuk geçmeyen bölgelerde iyi sonuç verir. Kış 14 mevsiminde soğuklara dayanıklı olan eriklerde soğuğa olan dayanıklılık ilkbaharda havaların ısınmasıyla azalmaya başlar. Çiçeklenme devresinde duyarlılık iyice artar.

Erik çeşitleri badem, kayısı ve şeftaliden sonra çiçek açtığından ilkbahar geç donlarından daha az zarar görür. Özellikle Japon grubu erikleri Avrupa grubu eriklerinden 10-15 gün önce çiçek açtıklarından ilkbahar donlarından zarar görme ihtimalleri daha fazladır. Bu nedenle yetiştiricilik yapılacak yerde bu durum dikkate alınmalıdır. Çiçeklenme zamanında soğuk, nemli ve rüzgârlı havalar iyi ürün oluşmasına engel olur. Bu gibi yerlerde tozlanmayı yapan arıların faaliyeti büyük ölçüde azalır ve çiçek tozlarının çimlenme oranları düşer.

Kış soğuklanma istekleri bakımından tür ve çeşitler oldukça farklılık gösterir. Genellikle Avrupa grubu eriklerin kış soğuklanma istekleri Japon grubu eriklere göre daha fazladır. Avrupa eriklerinin 7 0C’nin altında 1000 saatten fazla soğuklanmaya ihtiyacı vardır. Japon eriklerinde ise bunun 600 saat olduğu bilinmektedir.

Erik Ağacı Yetiştirilecek Alanda Toprak Nasıl Olmalıdır ?

Erikler toprak bakımından orta derecede seçicidir. Bununla birlikte erikler en iyi olarak besin maddesince zengin, humuslu, sıcak, yeterli neme sahip orta derin veya derin topraklarda en iyi yetişirler. Saçak köklü olduklarından az derin topraklarda da yetişebilir. Can erikleri farklı topraklara daha kolaylıkla uyum sağlar. Fakir, kuru ve kireçli topraklarda olduğu gibi nemli topraklarda da iyi sonuç verir. Şeftaliye nazaran kireçli topraklara daha iyi dayanırlar.

Japon erikleri için en uygun topraklar ise humuslu, besin maddelerince zengin, nemli ve sıcak topraklardır. Ağır topraklarda Avrupa erikleri Japon eriklerine göre daha iyi sonuç verir. En uygun toprak pH'sı 6,5’tur.

Hangi Anaçlı Erik Fidanlarını Tercih Etmek Gereklidir ?

P. Ceresifera (Myrobolan kiraz eriği): Yurdumuzda ve dünyada geniş ölçüde kullanılan erik anacıdır. Özellikle Avrupa grubu (P.Domestica) erik çeşitler için istenen anaç olmakla beraber aynı zamanda Japon grubu (P.Salicina) erikler için de uygundur. Ancak President, Kelsey gibi bazı çeşitlerin bu anaç ile tam uyum gösteremediği bilinmektedir. P.ceresifera anaçları yurdumuzda can eriği olarak bilinir. Değişik toprak ve iklim şartlarına uyabilir. Kök ur nematoduna hassas fakat kök boğazı çürüklüğüne dayanıklıdır. Hafif, kumlu topraklarda çok iyi gelişir. Kuvvetli bir anaç olup bu anaç üzerine aşılı fidanlar 7x7 m dikilmelidir

Myrobolan 29-C: İlk yıllarda kökleri yüzeysel gelişir, sonraki yıllarda derinlere gider. Kuvvetli ağaçlar oluşturur. Nematoda dayanıklıdır. Kök boğazı çürüklüğü, vertisilyum ve bakteriyel kansere orta derecede duyarlıdır.

 

Evimde Balkon, Teras Gibi Yerlerde Erik Yetiştirebilirmiyim?

Erik fidanları balkonda ya da teraslarda 10 litreden büyük saksılarda olmak şartıyla güneş alan kısımlarda yetiştirebilir. Kış aylarında soğuklanma ihtiyacını tamamlaması için dışarda tutulmalıdır. Fidan dikilecek saksı toprak-torf karışımı iyi yapılmalıdır böylelikle daha iyi su tutumu sağlanmış olacaktır.

Dikilen Erik Fidanından Ne Zaman Meyve Alınır ?

Meyve fidanları 2 yaşında gönderilmektedir. Fidanlar dikildikleri tarihten sonra 2 yıl içerisinde meyve vermeye başlar.Tam verime 5. Yaşına girdikten sonra başlar. İlk dikildikleri yılda bir kaç adet meyve verebilirler.

Hangi Toprağa Hangi Anaç Çeşidi Tercih Edilmelidir ?

Bodur çeşitlerde en çok tercih edilen çeşit  Myrobolan 29-C anacıdır.

Klasik çeşitler genellikle tohumdan yetiştirilmiş çöğürlerden yetiştirilir.

Erik Ağaçlarını Dikim Sıklığı Nasıl Olmalıdır ?

Normal gelişim gösteren çeşitlerin kullanılacak tesislerde dikim aralığı 6x6 metre olmalıdır.

Fazla gelişim gösteren çeşitler 7x7 m olarak tesis edilmelidir.

Erik Ağacında Görülen Hastalık ve Zararlılar

Erik ağaçlarının en büyük zararlısıyaprak bitleri ve kabuklu bitlerdir. Yaz sezonu boyunca yaprakların parlak bir halde yapışyapış olmasını neden olan bu zararlı kış boyunca ağaç gövdesinde konukcu olarak yaşamaktadır. Bitlere karşı kış aylarında ve yaz aylarında 2 defa olmak üzere ilaçlama yapılmaktadır. 

Bordo Bulamacı - Göztaşı uygulaması sağlıklı gelişim için ve mantar hastalıklarına karşı korunma için oldukça faydalıdır.

Bordo Bulamacı - Göztaşı uygulaması düzenli yapılan ağaçların daha uzun ömürlü oldukları tespit edilmiştir.

Ürün Kodu : BF100001
Kök Açık Köklü
Anaç Klasik Anaç