Kapat
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Ara
Filtreler
RSS

Blog

Hangi Çim Biçme Makinasını Almalıyım?
Hangi Çim Biçme Makinasını Almalıyım?

Bu soruya yanıt vermeden önce makinanızı ne kadarlık bir alanda kullanacağınız büyük önem taşımaktadır. Farklı marka ve modellerde bulabileceğiniz çim biçme makinaları özelliklerine göre de farklılık göstermektedir. Benzinli çim biçme makinaları, elektrikli çim biçme makinaları, akülü çim biçme makinaları olarak ayrılmaktadır. Yüksek performans ihtiyacınız var ise benzinli çim makinası tercih etmelisiniz.

Yorumlar(0)
Teraryum Nasıl Hazırlanır ?
Teraryum Nasıl Hazırlanır ?

 

Öncelikle teraryum nedir ? sorusundan başlayalım. Latince kelime olan "terra" toprak demek ve "arium" kelimesi anlayacağımız üzere akvaryum demektir. Yeni moda, stres atma yöntemi toprak akvaryum.

Teraryum Nasıl Ortaya Çıktı ?

1830’lu yıllardan İngiliz botanist olan Nathaniel Bagshaw Ward, kava...

Yorumlar(0)
Saksı Bitkilerinin Yeni Gözdesi Bonsailer
Saksı Bitkilerinin Yeni Gözdesi Bonsailer

Bonsai, adından da anlaşılabileceği üzere Uzak Doğu 'ya ait olup günümüzde hızla yayılan bir sanattır. Kelime anlamı olarak tabak bitkisi anlamına gelen Japonca kelimelerden oluşur. Özel teknikler geliştirilerek yapılan bonsai yetiştiriciliği; aslında günümüzdeki ağaç türlerinin minyatürleştirilmiş,...

Yorumlar(0)
Cevizlerin Olgunlaşması, Hasadı ve Depolanması
Cevizlerin Olgunlaşması, Hasadı ve Depolanması

Meyve yetiştiriciliğinde önemli olayların başında hasat gelir. Zira yapılan emek ve masrafın karşılığının alınması üreticinin en büyük dileğidir. 

Tüm emek ve masrafların boşa gitmemesi için hasat döneminde yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır. Burada hasat döneminin doğru tahmin edilmesi çok öneml...

Yorumlar(0)
Aylardan Aralık Gül Budama Zamanı
Aylardan Aralık Gül Budama Zamanı

Birçok çiçekseverin vazgeçilmezi olan güller; kimi zaman bahçelerimizi, kimi zaman da saksılar yardımıyla balkonlarımızı güzelleştirir. Yazın mis kokusu ve güzel görüntüleriyle güllerinizin keyfiniz çıkarırken kış aylarında yapacağınız sağlıklı bir budama ile bu dolgun güzelliğin devamlılığını sağla...

Yorumlar(4)
Bir Köpek Sahiplenmek
Bir Köpek Sahiplenmek

 BİR KÖPEK SAHİPLENMEK

 Zeki, sadık ve hayat boyu bir yoldaş sevgi ve bağlılığa ihtiyaç duyar.

 

Köpekler Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey;

* İnsanlar uzun yıllardan beri köpekleri sahiplendiler ve evcil olarak yanlarında tuttular.

* Köpekler çok zekidirler ve sezgileri çok yüksektir.

* Köpekle...

Yorumlar(0)
Yapraklı Ağaç ve Ağaççık Türleri
Yapraklı Ağaç ve Ağaççık Türleri

28.RHUS TYPHİNA (Sumak)

Kışın yaprağını döken, nadiren 5 metreden fazla boylanan, genellikle çalı dallı bir ağaççıktır. Sürgünlere çok sıralı sarmal dizilişli yaprakları, koyu yeşil renkli, sivri uçlu, alt yüzü mavi-yeşil-renklidir. Sonbaharda yaprakları, kırmızı-portakal rengine dönüşür. Erkek ve dişi çiçekleri ayrı ağaçlardadır. Haziran-temmuz aylarında açan çiçekleri yeşil-sarı renklidir. 15-20 cm uzunluğunda salkımlarda yer alır. Salkımlarda yer alan meyve kırmızı renklidir.

 

29.ROBİNİA PSEUDOACCACİA (Yalancı Akasya)

20-25 metre boyunda, 8-10 metre tepe ağacı yapan bir bitkidir. 7-9 adet oval-eliptik yaprakçıklardan oluşan yaprakların üst yüzü, ekin yeşili, alt yüzü gri-yeşil renkli, sonbaharda sarı renklidir. Mayıs-haziranda açan çiçekleri beyaz renkte ve salkım şeklindedir. Bol güneşli, kuru humuslu toprakları sever. Kumlu-taşlı topraklarda daha iyi yetişir. Sonbahar donlarından zarar görür, rüzgara karşı duyarlıdır.

 

30.SALİX ALBA (Ak Söğüt)

20-25 metre boy yapan yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Gövde kabuğu uzunlamasına çatlaklı, esmer-boz renklidir. Taze sürgünleri, yaprakları ve tomurcukları, ipek gibi yumuşak, beyaz tüylüdür. Yapraklarının üstü gri-mavi-yeşil renklidir. Alt yüzleri gri-beyazdır. Akarsu boylarında ve nemli topraklarda yaşar. Su taşkınlarına 1-2 ay dayanır. Çelikle üretilir.

 

31.SALİX BABYLONİCA (Salkım Söğüt)

8-10 metre boylanan sarkık formlu bir ağaçtır. Yaprakları uzun, dar, uçları sivri, üst yüzü mat koyu yeşil, alt yüzü mat-gri-yeşildir. Sıcak ve derin topraklarda ve su kıyılarında iyi yetişir. Fidanlarının tepesine dikimden sonra birkaç yıl uygun budama yaparak biçimlendirmek gerekir. Çelikle üretilir.

 

32.SALİX MATSUDANA (Çin Söğüdü)

8-10 metre boy ve dağınık bir tepe yapar. Yaprakları dar ve şeridimsi uzun, kenarları keskin dişlidir. Bazı düz dalları ve sürgünleri uzaklaştırmak gerekir. Çelikle üretilir.

 

33.SOPHORA JAPONİCA (Japon Sophorası)

15-20 metre boylanan, 10-15 metre taç yapan, kışın yaprağını döken bir ağaçtır. Dalları uzun, kıvrık ve koyu yeşildir. Yaprakları açık yeşil ve tüylüdür. Sonbaharda açık sarı renk alır. Ağustosta sarımsı-beyaz çiçek açar. Çiçeklerin 7 adeti ya da fazlası bir arada bulunur. Güneşli ortamlarda, verimli topraklarda yetişir. Tohumla üretilir.

 

34.TİLİA TOMENTOSA (Gümüşi Ihlamur)

40 metre boylanabilen, 10-12 metre tepe tacı yapabilen, sık dallı bir ağaçtır. Açık yeşil renkli yaprakları yürek biçimindedir. Haziran-temmuz aylarında sarımsı beyaz renkte 7-10 adeti bir arada sarkan çiçekleri vardır. Yol ağaçlandırmaları ile park ve bahçelerde gruplar halinde kullanılır. Deniz ikliminde ve güneşli yerlerde yetişebildiği gibi kurak yerlerde de yetişebilir. Kirli havaya ve budamaya dayanıklıdır. Tohum ve aşı ile üretilir.

Yorumlar(1)
Eylül Ayında Bahçede Neler Yapılır ?
Eylül Ayında Bahçede Neler Yapılır ?
  • Lupinlerin (acı bakla) ve diğer yıl boyu yeşil kalan çiçeklerin toprağını kazın.

Büyük öbekleri daha küçük parçalara bölün. Bir çiçeğin dış bölümündeki filizler her zaman en iyi tutan filizlerdir. Eğer filizi hemen ekemeyecekseniz suda muhafaza edin.

 

  • Renkli yaz çiçeklerinizi geceleri kağıt ya da poşete sarabilirsiniz.

Soğuk gecelerde çiğe karşı alacağınız bu önlem sayesinde çiçekleriniz Ekim ortasına kadar açacaktır.

 

  • Havuzunuzdaki yaprakları çürümeden önce temizleyin.

Havuzunuzu bir ağ ile kapatabilir yaprakların suyu kirletmesini engelleyebilirsiniz.

Yorumlar(0)
Hobi Bahçeciliği
Hobi Bahçeciliği

Eğer bahçıvanlık arsanız kaplanmış bir avlu, balkon, taraça, iskele veya yüksek bir apartmanın çatısı ise saksılar sizin için kurtarıcı olacaktır. Evinizin çevresinde yeterli miktarda ekilmemiş toprak olsa da, dış ortamı pencere kutuları ve ekilmiş bitkiler koleksiyonuyla hareketlendirmek eğlenceli olacaktır.

Küçük yuvamızda yıllarca çeşitli bitkiler yetiştirdik ve sattık, bu nedenle bahçıvanlıkla oldukça iç içe olduk. Saksılarda veya kutulardaki bitkilerin evcil hayvanlar gibi neredeyse her gün sulama, beslenme ve çevresindeki ortamdan korunma ihtiyacı olan varlıklar olduklarını gördük. Fakat aynı zamanda bir çok avantajları da mevcuttur, bahçıvanlar onların kıymetini bilmektir ve saksıda bahçıvanlığın her yıl artan bir popülerliği vardır.

Doğrudan toprağa ekim yapmak yerine saksı kullanmanın en açık avantajlarından biri, eğer saksı veya kutular kalıcı olarak yerleştirilmemişse taşınabilir bir bahçeye sahip olursunuz. En iyi şekilde çiçek açmalarını sergilemek için yerlerini değiştirebilir ve halka açık bahçelerde olduğu gibi onları uygun yerlere yerleştirip çiçek açtıkça bahçe içinde taşıyarak sezon boyunca sürekli çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz. Saksıları döndürerek nergis, sümbül ve lale gibi çiçek soğanlarının keyfini baharda çıkarabilir, bunları izleyen yaz aylarında çiçek açanları hem yıllık hem de sürekli olarak görebilirsiniz. Ve sonbaharda yıldız çiçeği, tesbih çiçeği, kasımpatı, Japon anemon çiçeği(Anemone x hybrida), ve kulakotlarını izleyebilirsiniz.(Sedum). Aynı zamanda bitkilerin yerlerini eğer gerekli ise yıl içerisinde daha az veya daha fazla ışık alan yerlere değiştirilir veya aşırı yağmur ve rüzgardan koruyabilirsiniz.

Oryantal zambağı bahçenizde yetiştirmek karmaşık bir süreç olabilir çünkü bu bitki mükemmel bir su tahliyesine ihtiyaç duyar ve bu yükseltilmiş ekim alanı sağlamadan başarmak oldukça zordur. Yine de bu muhteşem çiçekleri saksılarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Yakın alanlarda bile farklı koşulları tercih eden çeşitli bitkilere sahip olabilirsiniz. Nemi, toprak verimliliğini ve her bir bitki için toprak asitliği düzenleyebilirsiniz, böylelikle asit seven çoban püskülü (Ilex)ile alkali seven yaban asmasını aynı yerde yetiştirebilirsiniz.

Aynı zamanda büyümüş bitkiler torak yüzeyinin çoğunu kapladığı için saksının yeşil kısımları toprak kaynaklı hastalık taşımaktadır ve böcekler kolayca yayılmamaktadır. Eğer steril toprak veya oğul otu (Monarda didyma) ve nane (Mentha)gibi kontrol edilmesi kolay saldırgan bitkiler kullanırsanız, yabani otları temizlemek daha az sorun meydana getirecektir. Sulama dışında saksı içindeki bitkilerin çoğunluğu toprakta olanlardan daha az ilgi gerektirmektedir ve herhangi bir seviyede yerleştirilebildikleri için eğilme ve çömelme gibi problemler yaşayan insanlar için ideal bir bahçıvanlık türüdür.

Yorumlar(0)
Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir
Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir

Eğer kuşkonmazı seviyor ve kendi kendinize yetiştirmek istiyorsanız, başlamak için zaman kaybetmeyin. En iyi şekilde bakım yapılsa bile kuşkonmaz yatağı bir çok yıl için bitkinin uzamasına olanak sağlayamaz. Fakat bu bir kez olduğunda sonra ki 20-30 yıl boyunca bahar aylarında bol bol mahsul üretecektir.

Eskiden bahçıvanlara kuşkonmaz hendeklerinin 18 cm derinlikte kazınması gerektiği ve sonra ise toprak karışımı ile dolgu yapılması gerektiği söylenirdi. New Jersey'de ki Rutgers Üniversitesinde ki bitki yetiştiricilerin sayesinde, bugün kuşkonmazlar yerin 6 ila 12 cm derinliğine kazınabiliyor ve bitki neredeyse önce ki mahsulün iki katı fazla mahsul veriyor. Erkek çeşitlerinin sayesinde üretim artıyor ve tohumlar israf olmuyor. Onlar ayrıca bebek kuşkonmaz bitkileri üretmiyor ve böylece diğer bitkilerin yerleri için herhangi bir rekabet çıkmıyor. Bu yüzden Martha Washington'ı ve diğer eski kuşkonmaz çeşitlerini unutun. Yeni çeşitlerin çoğu, kuşkonmaz hastalıklarının özellikle iki tanesine dayanıklıdır: Fusarium çürüklüğü ve kuşkonmaz pası. 

Yorumlar(0)