Kampanya ve yeniliklerden haberdar olmak için E-bültenimize üye olun...

Zaten Üyeyim Gizlilik Bildirimi
x
Güvenli Alışveriş
Ücretsiz İade
sepetim (0)

Neobi Pancar Detroit
  • Neobi Pancar Detroit
  • Neobi Pancar Detroit
Neobi Pancar Detroit
Ürün Kodu: T920
Satış Fiyatı : 1,30 TL
Havale/EFT : 1,27 TL

Alış-veriş Listeme Ekle
3-5
 

Pancar Detroit

Kökleri iri, yuvarlak ve uç kısmı sivridir.

Kabuk ve et rengi koyu kırmızıdır.

Yaprakları yeşil, yaprak sapları kırmızıdır.

Standart tohum çeşididir.

Tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.

Ekim

Şeker pancarında vejetasyon (yetişme, gelişme), ilkbaharda 0-5 cm toprak derinliğinde sıcaklığın 7°C ye ulaşması ile başlar ve sonbaharda günlük ortalama sıcaklığın 5°C ye düşmesi ile sona erer. Vejetasyon süresi, başka bir ifadeyle tarla bitki çıkışı ile hasat arasında geçen zaman 170-200 gün olarak verilmektedir. 

Şeker pancarında optimum şeker oluşumu 10-30°C sıcaklık değerleri arasında gerçekleşmektedir. Şeker pancarı, kökünde depoladığı şekerin bir kısmını solunumla kullanır. Solunum 0°C sıcaklıkta başlar ve her 10°C sıcaklık yükselişinde iki kat artış gösterir. Solunumun yol açtığı şeker kayıpları özellikle kurak ve sıcak dönemlerde büyük boyutlara ulaşır. Gece meydana gelen şeker kaybı, gece sıcaklıklarına göre %12-100 arasında değişmekle birlikte ortalama günlük şeker üretiminin % 30' u kadardır. 

Toprağa Dikim

Şeker pancarının verim ve kalitesi ile çiftçi gelirini etkileyen önemli bir faktörde ekim tekniğidir. Don tehlikesinin büyük çapta atlatıldıgı bir dönemde yapılan erken ekim, pancarın gelişme süresini uzattığı ve verimi arttırdığı için her zaman tercih edilmelidir. 

Ekimin kusursuz olması açısından ekimde kullanılacak mibzerlerin secimi ve gerekli ayar ve bakımlarının yapılması gerekir. Ekimde sıra araları ile sıralar üzerindeki pancarlar arasındaki mesafe, kök ve şeker verimini önemli ölçüde etkilemektedir. 

 Ülkemizde şeker pancarı 45 cm sıra arası mesafeye ekilmekte ve genel olarak 20 - 25 cm mesafede teklenmektedir. 1 dekarda 8000 - 9000 adet bitki denemelerde en iyi sonucu vermektedir. 


Ekim derinliği de verim ve kalite açısından önemli bir husustur. Pancar tohumu 2 ila 5 cm derinliğe ekilmeli ekim esnasında sürekli kontrol edilmeli, toprağın tavı iyileştikçe daha yüzlek, tav aşağı indikçe daha derin yapılmalıdır. 

 "bahcede®"  Pancar

Nasıl Yetiştirebilirim?


SULAMA:
Şeker pancarı ekimden hasat dönemine kadar belirli aralıklarda ve miktarlarda suya ihtiyaç duyan bir bitkidir. Sulama dönemleri; 

a) Çıkış (İntaş) Sulaması: Ekimde sonra yağış alınmaması ve toprağın tavını kaybetmesi halinde yapılır. 
b) Gelişme dönemi Sulama: Haziran sonu ile Eylül ortalarına kadar yapılmalıdır. 
c) Hasat öncesi Sulama: Toprağın tavlı duruma getirilerek, hasadı kolaylaştırmak ve kök kırılmalarını önlemek amacıyla yapılan sulamalar olmak üzere üçe ayrılır. Sulama sayısı bitkideki gelişme gözlenerek 4-6 defa yapılmalıdır. 

Gübreleme

Şeker pancarının yetişmesinde üç ana besin maddesi Azot, Fosfor ve Potastır. Gübrelemede dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bitkinin ihtiyacı kadar gübreyi, usulüne uygun olarak, zamanında toprağa verebilmektir. Eksik veya fazla gübre kullanımı verim ve kalitenin düşmesine neden olacaktır. 

Açık Saha:Pancar tarımı yapılacak toprakların su ve besin maddelerini tutma kapasitelerinin çok iyi olması, kaymak bağlamaması, iyi bir toprak derinliğine sahip olmaları gereklidir. Pancar tarımı için en ideal toprak, organik maddece zengin, derin, kolay ısınan tınlı ve tınlı kireçli topraklardır. Ekim-Dikim KılavuzuTÜR


1 DEKAR DİREKT

DİKİM İÇİN

GEREKLİ TOHUM (gr)


1 DEKAR FİDE

DİKİM İÇİN

GEREKLİ TOHUM (gr)

SIRA

ÜZERİ

MESAFE

(cm)

SIRA

ARASI

MESAFE

(cm)TAHMİNİ ÇİMLENME

(Gün)


EKİM

DERİNLİĞİ

(cm)HASAT SÜRESİ

(Gün)1 Gr'daki Tohum

Adedi    EKİM

ZAMANI

PANCAR 1000-1500 - 6-10 30-40 8-15 2-3 120-180 50-60 İLKBAHAR-SONBAHAR

Facebook Yorumları
Benzer Ürünler
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.